• Prof. Dr. Sönmez Kutlu
    • Prof. Dr. Sönmez Kutlu

Üyelik Girişi
Başlıklar
Site Haritası

Oruç İbadetinin Toplumsal Faydaları

 
Takvim Gazetesi, 2007
 
ORUCUN İBADETİNİN TOPLUMSAL FAYDALARI

Prof.Dr. Sönmez KUTLU


Oruç, toplumda sevgi, saygı, dayanışma ve yardımlaşma duygularını geliştirir. Birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu güçlendirir Hayatında açlık nedir bilmeyen bir insan yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı gereği gibi anlayamaz. Oruç tutan kimse açlığın ne demek olduğunu iyi bilir. Fakirlere yardım elini uzatmak isteyen ve sıkıntılarını gidermeye çalışan, toplumun huzur ve mutluluğuna katkıda bulunmaya çalışanların sayısı artak. Böylece oruç, toplumun şefkat ve merhamet duygularını geliştirir.
Ramazan ayı, zekat ve sadakaların verilmesine vesile olan bir aydır. Mal ve gönül zenginliğinin sergilendiği, özellikle fakirlerin gönlünün alındığı, fakir zengin diyalogunun yaşandığı kardeşlik ayıdır. Oruç ibadeti, toplumu içten içe kemiren bencillik, kibirlenme, böbürlenme ve düşmanlık duygularının yok edilmesine yönelik yoğunlaştırılmış toplumsal arınma programıdır. Kadın-erkek, yaşlı-genç, fakir-zengin ayrımı yapılmaksızın, her sınıftan insan, iftar sofralarında, teravih namazlarında ve bayramlarda bir araya gelir. Birbirlerinin neşelerine ortak olur ve kederlerini paylaşırlar. Böylece insanlar arasında toplumsal sorumluluk bilinci, birlikte yaşama kültürü, toplumsal barış ve dayanışma ruhu gelişir. Yapılan istatistikler, bu ayda cinayetlerde, zina, içki ve hırsızlık olaylarında  büyük bir azalma görüldüğünü açıkça ortaya koymaktadır. Bundan dolayı, Ramazan, inanan inanmayan herkesin nasibini aldığı   bir aydır. Fakir ve yoksullar, kimsesiz ve yetimler, ilgisizlik ve terkedilmişlikten kurtulur, hayata ümitle bakmanın  tadına varır.
Oruç ibadeti, sadece nefsin kötülüklerden ve düşmanca duygulardan arındırılması değildir, aynı zamanda beden ve mekan temizliği anlamına gelmektedir. Bu ayda insanlar, beden ve elbiselerini, evlerini, sokaklarını,  paylaşılan toplu mekanları  temiz tutmak suretiyle etrafındaki insanların estetik ve göz zevkine, sağlığına zarar vermemeye çalışır. Bu açıdan, Ramazan ayı birlikte yaşama kültürünün aşılandığı ve geliştirildiği bir aydır.
Ramazan ayı, dini açıdan toplumsal aydınlanma ve eğitim ayıdır. Bu ayda insanlar, bir araya gelerek Kur’an okurlar, dini bilgilerini yenilerler. Bilmediklerini öğrenir, bildiklerini başkalarıyla paylaşırlar. Oruç, camilerde yapılan vaaz ve irşadlarla, iletişim araçlarında yapılan özel Ramazan progamlarıyla ve yazılan yazılarla,  manevi bir atmosfer oluşur. Toplumun bilgisizlikten kurtulmasına, aydınlanmasına  ve bilgi toplumu haline gelmesini sağlar.
İftar sofraları, yardımlaşma duygularının geliştiği ve uygulandığı sevgi ve saygı sofralarıdır. Oruçun bitiminden sonra yaşanan  bayramlar,  neşe, sevinç, sevme, sevinme ve sevindirme günleridir. Toplumun milli birlik ve beraberlik duygularının zirveye ulaştığı, dayanışma ve kaynaşmanın daha yoğun yaşandığı müstesna zaman dilimleridir. Anne babaların, büyüklerin, hastaların, komşuların, akraba ve dostların ziyaret edilerek Allah’ın rızasının kazanıldığı hayır günleridir. Bu günlerde dargınlar ve küskünler barışır.


Yorumlar - Yorum Yaz